Ewidencja kapitałów własnych w spółce z o.o.
PASYWA | Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, po uprzednim zakwalifikowaniu go do rozliczenia, może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania, poprzedzonego ewentualnym jego zbadaniem przez biegłego. MAREK BAROWICZ
Warunkami powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są: zawarcie umowy spółki, wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału podstawowego, powołanie zarządu, ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej oraz wpis do KRS.W okresie od dnia zawarcia umowy spółki do dnia jej wpisu do KRS spółka funkcjonuje jako spółka z o.o. w organizacji (art. 163 kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). W spółce z o.o. tworzone są następujące rodzaje (składniki) kapitału własnego:
- kapitał podstawowy,
- kapitał zapasowy,
- kapitał rezerwowy oraz
- kapitał z aktualizacji wyceny >patrz tabela.
Kapitał podstawowy spółki z o.o. dzieli się na udziały o równej lub nierównej wartości nominalnej. Umowa spółki określa, czy wspólnik może mieć tylko jeden, czy więcej udziałów. Jeżeli wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, wówczas wszystkie udziały w kapitale podstawowym spółki powinny być równe i są niepodzielne (art. 152 i 153 k.s.h.).
Udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, wówczas nadwyżka powinna zostać przelana na kapitał zapasowy:
Wn „Pozostałe rozrachunki";
Ma „Kapitał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta